Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


“Zwiastun Nocy” – recenzja 29 09 2008 | zapowiedzi

Powiem szczerze że po „Zwiastunie Nocy” Grahama McNeila spodziewałem się całkowicie czego innego. Kiedy brałem tę książkę do ręki byłem pewien że otrzymam niezbyt ciekawą historię o tym jak to bohaterscy Marines przylatują na nie do końca sprecyzowaną planetę i rozpoczynają wojnę pierw z buntownikami a potem z Nekronami. Na dodatek jest o Ultramarines których nie cierpie. Krótko mówiąc byłem nastawiony bardzo sceptycznie. I co mnie cieszy, to czego się spodziewałem po „Zwiastunie Nocy” nie ma żadnego pokrycia z prawdą.

Fabuła książki skupia się na planecie Pavonis której mieszkańcy bliscy są do wszczęcia otwartego buntu przeciwko Imperium, ponadto gubernator planety nie spłacił ostatnio należnej Imperatorowi dziesięciny. Dlatego też Marneus Calgar wysyła na Pavonis nowo mianowanego kapitana Czwartej Kompanii Ultramarines Uriela Ventrisa żeby zapobiegł buntowi a jeśli to się nie uda to go stłumił, drugim z zadań bohatera książki jest ochrona urzędnika wysłanego przez Administratum który ma zbadać sprawę czemu nie uiszczono dziesięciny. Fabuła jest rzeczywiście na pozór prosta jednak jak się później okazuje, zamiast nieustannych strzelanin i walk których się spodziewałem otrzymujemy rozbudowane i dobrze wymyślone intrygi.

Niestety podczas redakcji korektorzy musieli zaspać bo powieść jeży się od zjedzonych literek, występuje także parę dziwnie złożonych zdań i oczywiście literówek i niestety te błędy przyćmiewają całkiem niezłe tłumaczenie (właściwie w oczy kuło mnie tylko tłumaczenie terminu „Primarch” jako „Patriarcha”).

Podsumowując, jeśli oczekujecie dobrej fabuły i potraficie wybaczyć korekcie drzemkę, albo lepiej – sen zimowy. To bierzcie „Zwiastuna Nocy”, fani Warhammera 40 000 nie powinni się zawieść, zresztą nie tylko oni bo książka jest napisana tak że może ją czytać spokojnie każdy a nie tylko ludzie świetnie obeznani z uniwersum mrocznej przyszłości wykreowane przez Games Workshop.

Tytuł: Zwiastun Nocy
Autor: Graham McNeill
Seria: Warhammer 40000
384 strony, format: 12,5×19 cm, oprawa broszurowa
Rok wydania: 2007
ISBN: 83-86758-88-0
EAN: 9788386758883
cena: 34.00 zł

Wydawnictwu Copernicus Corporation dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik