Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Zombie Survival 21 11 2008 | zapowiedzi

Współczesne czasy globalizacji, rozwoju techniki, są skutkiem przeprowadzania skomplikowanych eksperymentów, które mają wielki wpływ, czy to pozytywny, czy negatywny na środowisko naturalne. Otwartość granic i ekspansja człowieka w najdalsze zakątki świata, dotąd niezbadane, prowadzą do rozwoju wielu nowych chorób zakaźnych.

Wirus „zombie”, choroba zakaźna przenoszona przez ukąszenie, jest jednym z mniej znanych i bagatelizowanych wirusów współczesnych czasów. Wirus ten opanowuje mózg człowieka, który w ciągu 24 godzin, umiera i zmienia się w żywego trupa – – zombie.

Obecnie nie można spychać problemu zombie na drugi plan. Podobnie jak terroryzm, huragany czy trzęsienie ziemi, temat żywych trupów jest tak samo ważny. Problem zombie jest poruszany bardzo rzadko, o ile jest, a jeśli już coś wiadomo to jest to ukrywane pod nazwą epidemii, ptasiej grypy czy choroby wściekłych krów.

Zombie Survival, autorstwa Maxa Brooks jest podręcznikiem w części poruszającym problem jakim jest działanie wirusa oraz poświęcona jest w pełni poradom jak obronić się przed atakującymi hordami zombie.

Pierwszy rozdział książki porusza encyklopedycznie temat zombizmu na świecie. Dowiemy się, że zombi jako wirus, zombi-voodo czy hollywoodzki zombi to zupełnie co innego. Opisany jest tutaj w skrócie przebieg choroby i efekt wirusa „zombie”.

Drugi rozdział porównuje uzbrojenie i techniki zwalczania zombie. Autor opisuje wykorzystanie broni od niepolecanej, ale czasami nieuniknionej, poprzez broń neurobalistyczną, palną, do materiałów wybuchowych i ognia. Tu uświadomiłem sobie jaka kolosalna jest różnica ekonomiczna między USA, a Polską pod względem ogólnodostępności wszelkiego rodzaju broni.

Kolejny rozdział to pokrótce, by nie przedłużać, opis jak obronić swoje miejsce zamieszkania jak dom czy mieszkanie przed atakującymi żywymi trupami. Dowiemy się też jakie obiekty użyteczności publicznej nadają się, czy też nie nadają do schronienia przed zombie.

Atak, też jest swoistą formą obrony. Dowiadujemy się tu o wielu, dość nawet śmiesznych czy też dziwnych miejscach gdzie można przeprowadzić skuteczny atak by zapobiec rozrastania się hordy zombie.

Autor książki na końcu zestawił fakty historyczne, które do tej pory nie były w żadnych innych publikacjach. Opisują działalności zombie na przestrzeni dziejów. Wielu z nas, w tym Ja, nie wiedziało, że przypadki zombizmu datuje się na ponad 60 000 lat p.n.e., czy że wojna w Wietnamie prowadzona była nie tylko z żywymi ludźmi.

Od samego początku książka Zombie Survival obala wiele mitów i cechuje się rzeczowym podejściem do problemu żywych trupów. Poruszane tematy zmieniają podejście czytelnika do problemu jakim jest – zombizm. Książkę mogę polecić każdemu badaczowi tematu.


Tytuł: Zombie Survival
Autor: Max Brooks
Wydawnictwo: Red Horse
Wydanie polskie: 8/ 2007
Tytuł oryginalny: The Zombie Survival Guide: Complete Protection from the Living Dead
Rok wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 400
Format: 125×195 mm
Oprawa: miękka
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 31,95 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik