Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Rosemary Sutcliff – Seria “Orzeł” 07 05 2011 | zapowiedzi

Dawno nie spotkałem się z tak dobrą pozycją przygodowo-historyczną skierowaną do młodego czytelnika. Być może dlatego, że na co dzień otacza nas morze beletrystycznej tandety wśród nowości książkowych, a “The Eagle of the Ninth” – pierwsze wydanie pierwszego tomu trylogii pochodzi z roku 1954. Z czasów kiedy to pisarzami jeszcze nie kierowały dziś znane trendy marketingowe, wsparte badaniami rynku, kampaniami reklamowymi i popychane wskaźnikami sprzedaży.

“Dziewiąty legion”, “Srebrna gałąź” oraz “Niosący latarnie” to składowe trylogii “Orzeł” autorstwa brytyjskiej pisarki Rosemary Sutcliff, które już w ubiegłym wieku wywyższone zostały do rangi bestsellerów literatury młodzieżowej. Pozycje z lat 1954, 1957 i 1959 – urzekają swoją miękką linią przygody. Niezwykle lekka narracja pozwala bez pamięci zanurzyć się w stworzoną przez Sutcliff fikcję. Trylogia jest fikcją literacką, choć czytając historie zawarte w książkach czytelnik praktycznie cały czas odnosi wrażenie, że ma do czynienia z pracą historyczną. Znakomicie oddany został czas ekspansji cywilizacji rzymskiej, wraz z pieczołowitym i wiarygodnym tłem codziennego życia legionów, kultury, praw i wiary Rzymu. Realia te wychodzą jednak daleko poza znane nam kanony historyczne. Autorka stara się przybliżyć także mentalność i systemy kulturowe Brytów i podbijanych społeczności pogan, podkreślając odrębność i swoiste piętno jakie odcisnęła cywilizacja rzymska na Europie w latach ekspansji. Cała ta wiedza, serwowana z wielką mądrością, a doprawiona przygodą Marka – rzymskiego centuriona poszukującego swego ojca, niesie ze sobą niezwykłą wartość. Tak oto przemycając historię, pod płaszczem akcji, intryg i niezwykłych przygód głównego bohatera – autorka wlewa w czytelnika wiedzę o czasach wielkich podbojów rzymskich. Robi to z tak niezwykłą łatwością i wdziękiem serwowanych historii, że kończąc lekturę trylogii rodzi się chęć sięgnięcia po inną pozycję – tym razem w pełni historyczną, opisującą realia tego okresu.

3 Książki, które ukazały się nakładem wydawnictwa Telbit, stanowią element szerszej kampanii medialnej. Ich wznowienie z pewnością ma związek z powstałym obrazem “Dziewiąty legion” Kevina Macdonalda, który 4 marca 2011 wszedł do polskich kin, co potwierdza choćby oprawa książek i łączona kampania medialna tytułów w internecie. To znakomity przykład jak dzięki odkopaniu perły sprzed ponad półwiecza, wznowiona zostaje raz napisana historia. Dzięki ekranizacji i nowym wydaniom w wielu krajach, ponownie historia Marka centuriona trafi do rąk kolejnego pokolenia czytelników.

Wszystkie 3 pozycje serii, to absolutne “must to have” dla miłośników książek historyczno-przygodowych. Trylogia mimo leciwego wieku, w ogóle nie utraciła na swej świeżości spojrzenia na Rzym czasów wielkiej ekspansji kulturowej. Znakomite polskie wydanie, tłumaczenie i oryginalny pomysł okładek – świetnie uzupełniają merytorykę serii i sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem do ostatniej kartki.

Sylwester “orth” Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Telbit za egzemplarze recenzenckie serii.

Dziewiąty Legion – Rosemary Sutcliff
Przekład: Dariusz Kopociński
Seria: ORZEŁ
Format: 144×208 mm
Liczba stron: 288
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-62252-21-3
EAN: 9788362252213
Cena brutto: 36.00 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik