Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Rafała W. Orkan – Głową w Mur 21 07 2009 | zapowiedzi

Po dosyć znacznej przerwie w pisaniu recenzji muszę nadrobić to co przez studia zaniedbałem. Reklamy, zwiastuny, okładka oraz przeczytanie fragmentu książki o mocnym tytule „Głową w mur” Rafała W. Orkan skłoniły mnie do wejścia w świat mrocznego fantasy.

Książka składa się z sześciu opowiadań wzajemnie ze sobą powiązanych. Akcja toczy się w mieście Vakkerby, okupywane przez najeźdźców, gdzie władzę mają Arystokraci i Technomagowie. Ci ostatni, łącząc magię i technikę, prowadzą tajemnicze eksperymenty. Wszelkie odpady trafiają kanałami w dół miasta. Ścieki i to co w nich jest zawarte prowadzi do mutacji u ludzi – dodatkowe pary rąk, hybrydyzację ze zwierzętami czy inne nietypowe przemiany.

Barwny świat przedstawiony w opowiadaniach musiał kosztować autora wiele wysiłku. Niestety, fabuła prosta, a bohaterowie, mimo mutacji, przeciętni (drugoplanowi bohaterowie byli bardziej interesujący). A prolog wprowadzał w mroczny i tajemniczy nastrój.

Śmierć i okrucieństwo to chyba motyw przewodni opowiadań. Jednak nie brakuje rozważań nad moralnością, miłością czy poszukiwania własnego „ja”.

Po przeczytaniu wszystkich opowiadań patrzyłem na książkę obojętnie i nie wiem czy przeczytałbym ją raz jeszcze. Muszę jednak pochwalić Orkana za obrazowe opisy całej masy postaci człekokształtnych i mutantów poznawanych przy lekturze. Jedne straszne, inne sympatyczne.

Ciekawy świat, nietuzinkowy klimat nie wystarczą abym polecił komuś tą książkę. Jednak o gustach się nie dyskutuje. Zbyt prosta fabuła sprawia, że wielu z nas prawdopodobnie nie sięgnie po nią po raz drugi.

Oceniam na 6.5/10

>> Przeczytaj fragment

:: Adam ‘atp’ Tkocz

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 27-02-09
ISBN: 978-83-7574-010-3
Stron: 360
Wymiary: 125×195
cena: 27.99
seria: Asy polskiej fantastyki

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik