Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


“Płomień i krzyż” – recenzja 20 09 2008 | zapowiedzi

Kiedy do księgarni trafił „Płomień i krzyż” szybko zabrałem pieniądze i udałem się czym prędzej żeby jak najszybciej zdobyć od dawna wyczekiwaną książkę. Powodem który wyzwolił we mnie taką reakcje jest to że jestem fanem cyklu inkwizytorskiego Jacka Piekary.
Książkę przeczytałem, przetrawiłem i nadszedł czas na napisanie recenzji.

„Płomień i krzyż” to książka opowiadająca o młodości inkwizytora Mordimera Madderdina jednakże jego losy to tylko jakby powód do opowiedzenia innej historii która miała miejsce w czasie jego młodości. Tom ten składa się z czterech opowiadań, pierwsze z nich „Piękna Katarzyna” opowiada historię matki Mordimera, możemy dowiedzieć się z niego kim była matka inkwizytora i czemu nie pojawia się w późniejszych historiach cyklu inkwizytorskiego, drugie opowiadanie „Płomień i krzyż” to początek historii inkwizytora Wewnętrznego Kręgu Arnolda Lowefella, ów inkwizytor musi udać się na ziemie ogarnięte chłopskim buntem z powodu pewnej misji. Spotyka tam oczywiście „naszego pokornego sługę”. Wielkim plusem tego opowiadania jest opis bitwy pod Schengen. Trzecie opowiadanie – „Szachor Sefer” przedstawia nam śledztwo Arnolda Lowefella w sprawie Mordimera który już uczy się w osławionej Akademii Inkwizytorium, Arnold podczas swego śledztwa natrafia na pewne ślady związane nie tylko z przeszłością Mordimera ale też ze swoją własną. Ostatnie opowiadanie „Drugie piętro wieży” to jakby prolog do tomu drugiego „Płomienia i krzyża”, powiem wam tylko że jego fabuła kręci się wokół śledztwa Arnolda na temat tajemniczego Narsesa, z resztą polecam zapoznać się samemu.

„Płomień i krzyż” zdecydowanie spełnił wszystkie moje oczekiwania względem tej serii, jedyny zarzut jaki mógłbym jej postawić to zbyt podobny charakter Arnolda Lowefella do charakteru Mordimera, jednak ten fakt nie przeszkadza zbytnio ponieważ pomiędzy oboma sługami Officjum istnieją spore różnice.

Książka jak to przystało na Fabrykę Słów jest wydana bardzo dobrze, szczególnie na pochwałę zasługuję okładka która dobrze oddaje klimat świata w którym Jezus Chrystus zstąpił z krzyża żeby pokarać grzeszników. Bardzo fajnym dodatkiem w książce jest także obecność przypisów w których autor wyjaśnia wiele anegdotek i historii związanych ze światem powieści. Tak więc gorąco polecam wszystkim zakup „Płomienia i krzyża”, nie zawiedziecie się.

Data wydania: sierpień 2008
ISBN-13:78-83-7574-001-1
Wymiary: 125 x 195
Liczba stron: 344
Oprawa: Miękka
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
Cena: 29.99 PLN

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik