Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Paul Kieve – Hokus-Pokus 24 05 2010 | zapowiedzi

Każdy w swoim życiu spotkał się z tematem magii, iluzji i niemal każdy oglądając jakiś występ magika w telewizji czy na żywo zadawał sobie pytanie: jak on to zrobił?! Paul Kieve w książce „Hokus-Pokus” odchyla nam nieco rąbka tajemnicy…

Książka ta nawiązuje swym tytułem do pierwszej dużej publikacji dotyczącej magii, wydanej pierwszy raz w 1634 roku, w której to opisano sztuczki zadziwiające publiczność przez wieki. Kieve o swojej książce mówi, iż bardzo różni się od tamtego dzieła:

-„To książka traktująca o współczesności, ale w bardzo dużej mierze zainspirowana życiem dawnych wielkich iluzjonistów”.

Autor sam jest popularnym brytyjskim iluzjonistą, występującym na całym świecie, a ponadto projektuje efekty specjalne dla teatrów, produkcji telewizyjnych i filmowych. Myślę, że fanów Harrego Pottera zainteresuje, że to on na planie filmu „Harry Potter i więzień Azkabanu” osobiście uczył sztuki iluzji głównego bohatera -Daniela Radcliffe’a.

„Hokus-Pokus” niejako opowiada historię samego autora, wyjaśnia w jaki sposób zainspirował się magią i jakie były jego początki w tej dziedzinie. Czytając książkę poznamy również historię i tajniki występów najwybitniejszych magików świata, takich jak: Wielki Alexander, Lafayette, Devant, Le Roy, Chung Ling Soo, czy w końcu Houdini. To oni jako postacie zza światów nawiedzają głównego bohatera a zarazem młodego adepta magii. Tym samym dają mu lekcje prawdziwej iluzjonistycznej magii, zdradzają swe najskrytsze sekrety występów, a najważniejsze uczą pokory. Jest to historia o duchach, wyjaśniająca w jaki sposób autor poznał wielkich magików i czego się od nich nauczył. Czytelnicy przy tym dostają solidną porcję historii magii.

Książka stanowi ciekawą lekturę dla wszystkich miłośników magii, zarówno tych młodszych jak i starszych. Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Nie nudzą czytelnika wzmianki o dokonaniach życiowych największych gwiazd magii. Co więcej, Paul Kieve prezentuje przy tym swoje osobiste odczucia i wielki szacunek do tych postaci. Na uwagę zasługuje tutaj olbrzymia wiedza autora z zakresu historii magii. Kieve stopniowo buduje napięcie wplatając w fabułę elementy fantastyki, co dodaje kolorytu całej opowieści. Myślę, że nawet najmłodsi czytelnicy dzięki tej pozycji powinni być zaintrygowani tematem iluzji.

Miłą niespodzianką było dla mnie, gdy po przeczytaniu opowieści na ostatnich kartach natknąłem się na całkiem pokaźną ilość magicznych sztuczek, których każdy może się nauczyć. Są one dokładnie opisane i zilustrowane, opierają się na ogólnodostępnych materiałach, takich jak monety, karty czy chusteczki. Dzięki temu każdy czytelnik tej książki będzie mógł zaskoczyć swoich znajomych znikającą monetą czy wyczarować asa z rękawa!

Dziękujemy wydawnictwu TELBIT za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Hokus-Pokus. Opowieść o znamienitych
magikach i ich zadziwiających dokonaniach.
Autor: Paul Kieve
Przekład: Patrycja Zarawska
Wydawnictwo: Telbit
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-62252-03-9
Liczba stron: 304
Format: 16,5×22,7 cm

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik