Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Londyńska Makabra – Steven Savile 20 04 2011 | zapowiedzi

Biorąc do ręki najnowszą książkę wydawnictwa Copernicus Corporation nie zdawałem sobie sprawy, że czeka mnie tak niezwykła przygoda w przepełnionym impresją i pełnym mroku świecie Savile’a. Książka budzi emocje, wręcz eschatyczne, wprowadza też pewną nową jakość, nowy wyraz ekspresji beletrystyki fantastycznej.

Początkowo w książce kierunek prowadzonej fabuły przez autora niezwykle nawiązywał do Ligi Niezwykłych Dżentelmenów znanej z serii komiksów czy choćby filmu Stephena Norringtona z 2003 roku. Z każdą jednak kolejną stroną fabuła książki zmierza w inną stronę. Klub Dżentelmeńskich Rycerzy co prawda zachowany jest stale na piedestale fabuły, ciągle pojawiają się jednak coraz to nowe wątki.

To właśnie one nadają koloryt całej książce. Miejscami mocno refleksyjny, a miejscami mocno nasycony akcją – znakomicie balansuje przyjemność lektury. Autor podjął się niezwykłego zadania. Bazując na ogólnej wiedzy ezoterycznej, historii Europy czy w końcu na zapisach biblijnych (głownie Księgi Rodzaju) – podjął próbę spisania fantastycznej historii wspartej wymienionymi źródłami. Wielokrotne nawiązywanie do historii biblijnych, nomenklatury i nazewnictwa Starego Testamentu – zderzone zostało z fantastycznymi interpretacjami zdarzeń i zespolone z przygodami głównych bohaterów. Wszystko to utrzymane w konwencji historii jednego miasta – Londynu. Obecność wielowymiarowego postrzegania rzeczywistości i pojęcia pokroju Niby-Londynu, budzą skojarzenia z książkami China Miéville.

Cała książka utrzymana została w niezwykłej konwencji suspensu. Mroczna, trzymająca w napięciu fabuła, podparta biblijnym tłem pobudza wyobraźnię. Do tego wątek superbohaterów – Dżentelmeńskich Rycerzy – obdarzonych ponad naturalnymi mocami – dynamizuje lekturę. Ta niezwykła mieszanka nowatorskich połączeń wątków tworzy kanwę powieści i to właśnie ona czyni ją tak wyjątkową.

Lektura „Londyńskiej Makabry” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy od literatury fantastycznej wymagają „czegoś więcej”. Liczba innowacyjnych pomysłów fabularnych, nieprzewidywalnych zwrotów akcji, sprawia, że książka jest naprawdę godna polecenia.

Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Tytuł: Londyńska Makabra
Autor: Steven Savile
Format: 576 stron, format: 12,5×19 cm, oprawa broszurowa
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-61656-25-8
EAN: 9788361656258
Cena: 39.90 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: betclic bukmacherzy :: orth strony internetowe rybnik :: orth strony www rybnik