Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Kelly Armstrong – Ugryziona 04 05 2010 | zapowiedzi

Gdy blask księżyca przedziera się przez poszarpane, nocne chmury z zapomnianych leż, miastowych i leśnych powstają istoty tak dzikie i potężne, jakie zwykły, szary człowiek mógłby sobie wyobrazić…

Moim zwyczajem zacznę dwoma słowami… jak zwykle o fabule. Główną bohaterką thriller’u jest wilkołacza Elena. Kobieta ma za sobą nieszczęśliwą przeszłość, w wieku pięciu lat zginęli jej rodzice, była przerzucana z jednej rodziny zastępczej do drugiej, wykorzystywano ją seksualnie, prócz tego jest jeszcze parę nieszczęśliwych przeżyć. Jednak mimo wszystko, walcząc z przeciwnościami losu dąży do szczęśliwego bytu. Kolejnym atakiem losu jest ugryzienie, które przemienia Elenę w wilkołaczycę. To przełomowe zdarzenie zmieniło całkowicie bieg zdarzeń, jednak wciąż utrzymując pozory normalnego egzystowania. Elena na studiach poznała Claytona, przystojnego i idealnego mężczyznę, lecz z pewną, tajemniczą skazą… Mimo ugryzienia udało jej się utrzymać związek kryjąc wilczą naturę przez nim. Po przemianie została przygarnięta przez tzw. Watahę i stała się jej wilczą rodziną. Przekorna bohaterka jednak nie chce tego zaakceptować i wciąż dąży do ludzkiej, normalnej, pełnej rodziny. Chcąc zerwać ze swoją drugą naturą wyruszyła z człowiekiem imieniem Philip do Toronto, gdzie chce zacząć nowe życie. Powyższa część przypomina bardziej dramat, jednak bez obawy, gdy Wataha zaczyna mieć pewne kłopoty, Elena zostaje wezwana z powrotem i od tego momentu zaczyna się ta część książki, na którą mamy ochotę.

Teraz odnieśmy się do stylu pisania, języka, jakim posługuje się autorka. Cała książka pisana jest z perspektywy pierwszej osoby, konkretniej – Eleny. Warsztat literacki jest dopracowany i dobry, powieść jest pisana w sposób gładki i łagodny dla oka. Jednak nie ma rzeczy, która ma tylko plusy. Ogromnym minusem dla autorki jest powtarzanie w kółko tych samych motywów i sytuacji, które po pewnym czasie stają się nudne, co daje efekt w postaci chęci odłożenia książki na półkę. Prócz tego książka jest o wiele za długa. Jeżeli w założeniu miał to być thriller, to cały czas powinna dziać się akcja, z rzadkimi i krótkimi momentami wytchnienia, a autorka przeplata thriller z dramatem, co zupełnie nie pasuje do koncepcji, jaka mi się wydawała, że ma wyjść. Pewne momenty powinny zostać skrócone do minimum, by nie przedłużać i zanudzać czytelnika. Pierwsze pięćdziesiąt stron jest według mnie drogą przez mękę. Jednak książka zawiera pokaźną ilość zwrotnych scen, dynamicznej akcji i sytuacji, które wręcz nakazują czytać jeszcze szybciej. Tak samo dużym plusem są rozważania nad swoją naturą, wewnętrzne walki człowieka z wilkiem, lecz mimo wszystko jest tego zdecydowanie za mało. Książka ma 535 stron i widząc w perspektywie połowy tysiąca zaledwie parę takich momentów wypada to dość średnio, żeby nie powiedzieć kiepsko. Minusów jest dużo, a plusy są naprawdę potężne, więc pod tym względem dają o sobie znać mieszane uczucia.

Przechodząc do kwestii bohaterów nie mogę niczego autorce zarzucić, nawet gdybym tego głęboko pragnął. Postaci są wykreowane wiernie psychologicznie, ich reakcje są jak najbardziej logiczne i nie nasuwają się myśli w stylu „czy w takiej sytuacji można tak było zrobić?”. Kolejną kwestią odnoszącą się po części do bohaterów jest świat, w którym żyją. Przez całą książkę przewijają się opisy tradycji, kodeksu postępowania i samego społeczeństwa wilkołaków, nawet same wilkołaki zostały przedstawione wiernie i trochę inaczej niż gdzie indziej.

Podsumowując. Ładnie wydana, na szorstkim papierze z przyjemną dla oka czcionką długa powieść o zupełnie innych wilkołakach, niż znanych nam dotychczas, z wiarygodnymi bohaterami i smakowitymi opisami. Jednak z drugiej strony głównym nurtem jest dramat, z przelewającym się thriller’em. Mimo wszystko jednak wydaje mi się że warto Ugryzionązakupić i przeczytać. Jestem pewien, że znajdzie w Polsce dużą ilość fanów.

Patryk „Vampire” Mędela

Dziękuję wydawnictwu ZYSK I S-KA za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


Ugryziona
Autor: Kelly Armstrong
ISBN: 978-83-7506-377-6
Wydawca: Zysk i S-ka Wydawnictwo
Data wydania: 2010-03-10
Kategoria: fantasty, horror
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 PLN

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik