Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Joe Dever – Ucieczka Przed Mrokiem 24 06 2010 | zapowiedzi

Po 26 latach od angielskiej premiery książki Joe Devera, w Polsce doczekaliśmy się wreszcie lokalizacji cyklu Samotnego Wilka, którego podjął się Copernicus Corporation – wydawnictwo do niedawna znane głównie z publikacji warhammerowej linii Black Library. Lata oczekiwań dobiegają końca, a zawartość pierwszego tomu cyklu uspokaja, informując, że było na co czekać.

Książkę dostałem na tydzień przed oficjalną premierą, co niejako narzuciło mi odgórny deadline ukończenia przygody najpóźniej w ciągu siedmiu dni. Jakież było moje zdziwienie gdy już od pierwszego dnia lektury – książka wciągnęła mnie bez pamięci. Po ciepłych wspomnieniach z okresu Wojownika Autostrady, Stalowego Szczura czy Dreszczu wzmocnionych pozytywnie przez kilkanaście lat wspomnień – teraz dostałem na nowo do ręki polską paragrafówkę. W dodatku klasyka gatunku.

„Ucieczka przed mrokiem” – bo tak zatytułowany jest pierwszy tom przygód Samotnego Wilka, to wprowadzenie do świata Magnamundu, chrzest bojowy dla nowych graczy, samouczek i jednocześnie pełnowymiarowa przygoda w jednym. Jako adept w klasztorze mistrzów Kai, już od pierwszych paragrafów wrzuceni jesteśmy w wir przygód, walki i wyborów które sprawiają niesamowitą frajdę poczucia interakcji czytelnika ze stworzonym przez Joe Devera światem. Lektura książki z paragrafami pozwala nam na wybór rozwiązań zaistniałych sytuacji przez przeskakiwanie pomiędzy sugerowanymi stronami książki. Do wyboru mamy zazwyczaj od 1 do 3 paragrafów – torów którymi sami potoczymy dalszą przygodę. Ponadto Samotny Wilk oferuje, dość prostą ale efektywną mechanikę walki i system rozwoju postaci. Karta bohatera dołączona na pierwszych stronach książki pozwala na zapisywanie bieżących cech i właściwości naszego bohatera oraz przedmiotów i broni które w danym momencie niesiemy – dokładnie tak jak w standardowych grach fabularnych.

System walki został oparty o 2 cechy bohatera – jego Zdolność Bojową oraz Punkty Wytrzymałości – które w oparciu o statystyki przeciwnika, współczynnik losowy i tabelę Wyników Walki – dają w rezultacie każdorazowy wynik starcia. „Rzut kością” – czyli zmienna losowa rozwiązana została przez zastosowanie Tabeli Liczb Losowych – z której to z zamkniętymi oczami należy wcelować ołówkiem wynik od 0-9. Wszystko to sprawia, że gra toczy się bardzo szybko a walki przeprowadzane są płynnie i bez niedomówień.

Do książki na pierwszych 2 stronach [na rozkładanej okładce] dołączona została duża kolorowa mapa Wolnych Królest Północnego Magnamundu, bardzo klimatycznie i dobrze spolonizowana. Na ostatniej zaś stronie która też posiada szerokie skrzydło niezwykle przydatne przy zaznaczaniu bieżącego paragrafu – znajduje się Tabla Wyników Walki. Całość zgrabnie wydana w broszurowej oprawie i ujęta na 558 stronach sprawia naprawdę pozytywne wrażenie – które razem z nienagannym tłumaczeniem Grzegorza Bonikowskiego czyni z tej pozycji książkę godną polecenia – nie tylko stęsknionym fanom paragrafówek – ale każdemu czytelnikowi który lubi zanurzyć się w fantasy kompletnym, przemyślanym i zunifikowanym. Dla zainteresowanych uniwersum Lone Wolfa polecam zaznajomienie się z mapą całego kontynentu Magnamundu dostępną m.in. na stronie SamotnyWilk.pl

Minusem wydania może być okładka pierwszego tomu – wzorowana na angielskiej wersji kolekcjonerskiej z białym tłem, która moim zdaniem lepiej wyglądałaby w barwach oryginału grafiki Alberto del Lago. Do minusów należy zaliczyć chyba także stosunkowo szybkie zużycie książki, spowodowane ciągłym wertowaniem stron w poszukiwaniu kolejnych paragrafów – no ale to chyba przypadłość każdej z paragrafówek.

Samo zaś wydanie, tłumaczenie i skład przygotowane zostało na najwyższym poziomie, zapewniając czytelnikowi wiele godzin świetnej zabawy z ołówkiem w ręku. Osobiście – pierwszą rzeczą którą zrobiłem zanim jeszcze zacząłem lekturę – było wydrukowanie Karty Postaci na osobnej kartce, aby nie niszczyć niepotrzebnie książki i przykładowej karty zawartej wewnątrz tomu. Polecam taki manewr każdemu, który tak jak ja jest pedantem w utrzymaniu książek w nieskazitelnym stanie :). Karta wraz ołówkiem stała się tym samym nierozłącznym elementem na wyposażeniu książki.
Mam ogromną nadzieję, że kolejne tomy cyklu pojawią się już niebawem nakładem wydawnictwa, a ich jakość pozostanie na równie wysokim poziomie co w „Ucieczce przed Mrokiem”.

Dziękuję wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ucieczka-przed-mrokiem-b-iext22044341Sylwek ‘orth’ Wróbel

Tytuł: Ucieczka Przed Mrokiem
Autor: Joe Dever
Seria: Lone Wolf
Format: 558 stron, format: 12,5×19 cm, oprawa broszurowa
Rok wydania: 2010 [Premiera 25 06 2010]
ISBN: 978-83-61656-18-0
EAN: 9788361656180
cena: 29.90 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik