Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Joe Dever – Ogień na wodzie 12 12 2010 | zapowiedzi

„Jesteś Samotnym Wilkiem”.
Tak po raz wtóry wracamy na karty przygód toczonych w krainie Magnamundu, krainy od podstaw stworzonej i pielęgnowanej przez Joe Devera od 1984 roku. Krainy kipiącej od wszechobecnego, nieśmiertelnego heroic fantasy.

Drugi tom paragrafowej serii „Lone Wolf” – „Ogień na wodzie”, to kontynuacja przygód naszego bohatera z „Ucieczki przed mrokiem”. Seria wydawnicza podjęta po 26 latach w Polsce przez Copernicus Corporation – ruszyła ostro z kopyta. W momencie bowiem gdy piszę te słowa do księgarń trafia już czwarty tom serii! W „Ogniu na wodzie” nasza postać – ostatni z Lordów Kai, rzucony zostaje w wir kolejnych intryg i przygód w świecie Magnamundu, a dokładnie w rejonie jego północnych królestw. Tak więc Joe Daver, po raczej lądowych przygodach zawartych w pierwszym tomie, niejako urozmaicając uniwersum, rzuca nas w drugiej księdze na Morze Kaltersee i przenosi akcję na wodę. Mamy więc nieumarłych piratów, portowe tawerny, sztormy, morskie bitwy i wszystko to co w morskim heroic fantasy być powinno.

Oprawa graficzna podobnie jak w pierwszym tomie, wypełniona znakomitymi ilustracjami Richa Langmore’a – świetnie dopełnia fabułę paragrafówki. Mechanika gry nie zmieniła się. Nadal mamy do dyspozycji kartę postaci, algorytm walki z tabelą liczb losowych, a także system poziomów treningu Kai. Wszyscy którzy pomyślnie ukończyli pierwszą przygodę w „Ogniu na wodzie” awansować mogą z Adepta na Intuitę Kai, oraz przenieść do nowej karty postaci swoją zdolność bojową, punkty wytrzymałości, posiadane dyscypliny Kai, uzbrojenie oraz przedmioty specjalne z „Ucieczki przed mrokiem”. Do pięciu przeniesionych dyscyplin Kai z pierwszego tomu każdy Intuita ma prawo dopisać także jedną dodatkową z tomu drugiego.

Całość zasad gry, prowadzenia walk czy awansów, podobnie jak w pierwszym tomie, została szczegółowo rozpisana na pierwszych stronach książki. Całe zaś wydanie, to 304 strony (o 112 stron mniej niż w pierwszym tomie) i taka pojemność pozostanie zdaje się mniej więcej do końca serii. Polskie wydanie zawiera rozszerzony o dodatkowe paragrafy tekst angielski.

Pozycja znakomicie i schludnie wydana przez Copernicus Corporation, z klimatyczną okładką Alberto del Lago. Tłumaczeniem drugiego tomu zajął się Andrzej Jakubiec, Grzegorz Bonikowski – tłumacz pierwszej księgi przejął z kolei stanowisko redaktora serii. Podsumowując, drugi tom Samotnego Wilka daje sporo nadziei na stworzenie znakomitej linii wydawniczej gier paragrafowych. Copernicus Corporation mając obecnie niejako monopol na paragrafówki, jest w stanie przywrócić blask tej dyscyplinie literackiej, przez kilka najbliższych lat przybliżając nam świat Magnamundu. Uniwersum Joe Devera, mimo że postrzegane dziś już jako nieco archaiczne, stereotypowe heroic fantasy, z pewnością wciąż karmi swoimi przygodami rzesze fanów oldschool’owej fantasy. Choćby takich jak ja.

Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Ogień na wodzie
Autor: Joe Dever
Seria: Lone Wolf
Format: 304 stron, format: 12,5×19 cm, oprawa broszurowa
Rok wydania: 2010 [Premiera 08 10 2010]
ISBN: 978-83-61656-21-0
EAN: 9788361656210
cena: 29.90 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik