Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Elizbeth Chadwick – Córki Graala 19 10 2009 | zapowiedzi

“Córki Graala” Elizbeth Chadwick to książka którą trudno mi się czytało, a jeszcze trudniej było ocenić. Już teraz mogę wam powiedzieć że autorka ma strasznie nie wyważony styl i kiedy jeden aspekt potrafi napisać perfekcyjnie, inny woła o pomstę do nieba.

Powieść przenosi nas do trzynastowiecznej Francji, a dokładniej do Langwedocji w czasy kiedy Kościół starał się zwalczyć heretycką sektę katarów. Bohaterką jest Bridget która w prostej linii wywodzi się z rodu znanej nam z Biblii Marii Magdaleny, wszystkie kobiety w tym rodzie posiadają nadnaturalne moce lecznicze. Obowiązkiem Bridget jest przekazanie swojego daru dalej dlatego też musi ona sobie znaleźć męża który spłodzi jej córkę, wybiera na niego szlachcica Raoula de Montvallant. Co warto zaznaczyć, Raoul jest już żonaty.

Książka jest reklamowana jako przepełniona magią i mistycyzmem i pomimo że znajdziemy je w tej książce i to w nie małych ilościach, nie można mówić o przepełnieniu, tym bardziej że magia czy nadnaturalne moce Bridget nie są główną osią intrygi. Niestety powieść Elizabeth Chadwick pod względem fabuły przypomina tanie romansidło do którego na dodatek wprowadzono masę bohaterów i czasami trudno jest połapać się w ich wzajemnych relacjach, strasznie nienaturalnie zwłaszcza wyglądają prawie wszystkie dialogi które toczą między sobą mężczyźni i kobiety, ci pierwsi są w nich zbyt grzeczni, udoskonaleni i dżentelmeńscy, w ogóle nie przystający do epoki Mrocznych Wieków.

Jednak na czym traci Chadwick tam nadrabia gdzie indziej, realia w których osadzona jest powieść są bardzo ciekawe i świetnie opisane, wielu pisarzy w przypadku osadzania powieści w realiach historycznych nie dba szczególnie o prawdę jednak w “Córkach Graala” nie uświadczymy zakłamań prawdy historycznej czy bzdurnych pomysłów autorki, opis realiów był w zasadzie jedynym czynnikiem który pchał mnie dalej do lektury.

Dlatego też trudno jest mi ocenić tę książkę, to fabuła powinna zachęcać czytelnika do lektury przede wszystkim, powinien go interesować los i poczynania bohaterów, jednak jeśli naprawdę zgrabne opisy potrafią sprawić że ktoś pomimo słabej fabuły ma dalej ochotę czytać książkę to chyba wypada dać jej szansę, prawda?

Dziękujemy wydawnictwu Aurum za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Córki Graala
Autor: Elizabeth Chadwick
Wydawnictwo: Aurum
Wydanie polskie: 7/ 2009
Tytuł oryginalny: Children of Destiny / Daughters of the Grail
Rok wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 424
Oprawa: miękka
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik