Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Elizabeth Chadwick – Waleczny Rycerz 06 08 2010 | zapowiedzi

Elizabeth Chadwick brytyjska powieściopisarka zasłynęła z powieści historycznych na temat swojego kraju. Napisała ich już dwadzieścia i jedną z nich jest właśnie “Waleczny Rycerz”- Historia Wiliama Marshala. Autorka sama prowadzi badania historyczne i na ich podstawie pisze swoje powieści.

“Waleczny Rycerz”- w przekładzie polskim , a tak naprawdę tytuł powieści powinien brzmieć: “Najwspanialszy Rycerz” jak głosi oryginalny angielski odpowiednik wydania z 2005 roku, to powieść historyczno przygodowa opowiadające losy i życie Wiliama Marshala , ubogiego szlachcica, oraz jego najbliższej rodziny. Poznajemy głównego bohatera kiedy jest młodym mężczyzną i dopiero uczy się rzemiosła rycerskiego , dworskich manier i praw rządzących dworem. Będąc młodszym synem swego ojca William nie ma nic prócz tego w co wyposażył go jego krewny, Lord de Tancarwille, u którego Wiliam jest na służbie jako młodszy rycerz. W miarę upływu lat William zdobywa sławę i prestiż zwyciężając na turniejach czym zwraca na siebie uwagę angielskiego dworu. Wstępując na służbę do rodziny królewskiej William jeszcze nie wie co go czeka. Kolejne lata upływają naszemu bohaterowi nie tylko na zwycięskich walkach turniejowych ale także na lawirowaniu wśród dworskich intryg oraz sporów między Królem Anglii a jego synami. Będąc powiernikiem królowej William wychodzi jednak obronną ręką z całego zamieszania, by w końcu kiedy sytuacja na dworze się klaruje zdobyć to czego naprawdę pragnął. Postać Williama jest przedstawiona jako wzorowego, wiernego, honorowego rycerza stosującego się do praw i wypełniającego nienagannie swoje obowiązki mimo wszystkich trudów, drwin i nieprzyjemności jakie go z tego powodu spotykają. Akcja powieści toczy się w drugiej połowie dwunastego wieku, głównie na terenach dzisiejszej Anglii i Francji. Poznajemy dwadzieścia siedem lat z życia Wiliama Marshala zarówno jego wzloty jak i upadki oraz przede wszystkim, jaki powinien być prawdziwy rycerz, który mimo wszystko jest człowiekiem.

“Waleczny Rycerz” to prawdziwa gratka dla amatorów wieków średnich, rycerskich pojedynków, pięknych dam, dworskich spisków oraz turniejowych przygód. Autorka umieściła w swojej powieści kilka opisów większych starć zbrojnych, najbardziej jednak skupiła się na stronie historycznej i realiach opisywanej postaci i jej epoki. Książka podzielona na rozdziały ma pewien rażący mnie mankament. Dziury, miejscami brak ciągłości akcji, ze względu na ograniczenie wydarzeń do najważniejszych. Mnie osobiście książka tak wciągnęła, że chciałbym poznać każdy dzień z życia Williama Marshala nawet gdyby miał on minąć głównie na jedzeniu i spaniu. Podoba mi się za to notka od tłumacza i od autorki , tłumacząc pewne niedociągnięcia w książce. Na szczęście ponad pięćset stron powieści to niezależna pierwsza część losów Williama Marshala i bojaźliwych, że to już koniec mogę odesłać do części drugiej zatytułowanej “Szkarłatny Lew”. Książka na dobry z dużym plusem. Polecam.

Ziemowit “Blackswordsman” Grześkowiak

Dziękuję wydawnictwu Aurum za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Waleczny Rycerz
Autor: Elizabeth Chadwick
Tłumacz: Anna Łaskarzewska
Data wydania: 2010-06-15
ISBN: 978-83-61867-07-4
EAN: 9788361867074
Seria: Historyczna
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Il. stron: 528
Wymiary: 125×197
Kategoria: Powieść Historyczna
Cena: 34.90 PLN

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik