Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Droga Goblina 27 10 2008 | zapowiedzi

Jig powraca. Słabowidzący, chuchrowaty goblin. Niezwykły farciarz, który mimo iż pojawia się w najmniej odpowiednich miejscach i w najgorszej możliwie porze – zawsze wychodzi jakoś z opresji w jednym kawałku. Jig, którego, po przygodach zawartych w pierwszym tomie, jego pobratymcy nazywają pieszczotliwie „Smokobójcą”.

Jim C. Hines w drugiej odsłonie przygód goblina Jiga stara się przybliżyć nam nieco szerzej społeczność zamieszkującą groty i tunele pewnej góry. W „Zadaniu Goblina” oczami tytułowego bohatera poznawaliśmy świat podziemi i wzajemne relacje zamieszkujących go ras. Głównym wątkiem było jednak zadanie jakie zostało powierzone grupce poszukiwaczy przygód. W „Drodze Goblina” autor postawił na wtajemniczenie czytelnika w realia i problemy podziemnych mieszkańców góry, szeroko ujmując sytuację w różnych jej rejonach. Co ciekawe narracja zmieniona zostaje na wielowątkową, a wydarzenia możemy analizować z punktu widzenia już nie tylko Jiga ale i Veki – goblinki, która za wszelką cenę postanawia zostać magiem.

Czytając „Drogę Goblina”, której tytuł nawiązuje do jednej z ksiąg taszczonych przez Vekę, miałem wrażenie, że autorowi zależy głównie na stworzeniu tła fabularnego pod ciąg dalszych przygód Jiga. Mimo że w książce mamy przewodni wątek demonicznych chochlików pragnących opanować górę Jiga, to w porównaniu z pierwszym tomem – fabuła zdecydowanie została rozbudowana, stała się wielowątkowa. Autor skupił się na opisie charakterów poszczególnych postaci, pozwala czytelnikowi dokonywać oceny ich wyborów stawiając bohaterów w przeróżnych sytuacjach. Całość oczywiście zanurzona została w Hines’owskim humorze podobnym do tego z pierwszej części.

– Patrz pod nogi! – ostrzegł Sznyt.
Jig wrósł w ziemię pewien, że zaraz zginie trafiony pociskiem, otruty, zmiażdżony albo wszystko naraz.
– Co tym razem?
Sznyt pokazał na kupkę brązowej, śluzowatej brei.
– Wyrzygana kocia sierść.

Książkę czyta się lekko i niezwykle szybko. Nie mam pojęcia kiedy zleciało mi te 431 stron. Nie wymaga ona specjalnego wysiłku intelektualnego podczas śledzenia intryg i łączenia wątków fabularnych, co bynajmniej nie jest elementem negatywnie wpływającym na ocenę tytułu, a wręcz przeciwnie. Po odprężającej lekturze kolejnych przygód Jiga, z ciekawością wyczekuję na dalsze jego przygody.

:: Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Portal Fabularny.net objął patronat medialny nad książką Droga Goblina.

Tytuł: Droga Goblina
Cykl: Goblin Jig
Tom: 2
Autor: Jim C. Hines
Data wydania: wrzesień 2008
ISBN-13: 978-83-7574-064-6
Wymiary: 125 x 205
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
Seria: Obca Krew
Cena: 33.90

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik