Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Dan Abnett – Wywyższenie Horusa 14 05 2012 | zapowiedzi

Witam wszystkich Czytelników portalu. Po zrecenzowaniu prawie całego dostępnego na rynku cyklu książek o przygodach Duchów Gaunta, przyszedł czas na nową sagę – Herezję Horusa. Dzisiaj na tapecie mamy pierwszy tom, Wywyższenie Horusa, za którego polskie wydanie odpowiada wydawnictwo Copernicus Corporation.

“Jest trzydzieste pierwsze tysiąclecie. Pod łaskawymi rządami nieśmiertelnego Imperatora Imperium Człowieka rozciąga się na całą galaktykę. Nadeszła złota era odkryć i podboju. A jednak u zarania niezwykłego tryumfu Imperator opuszcza linię frontu, powierzając dowództwo Horusowi, ulubionemu i najbardziej zaufanemu spośród swoich synów. Wywyższa go do rangi Mistrza Wojny, ale czy młody idealista będzie w stanie udźwignąć brzemię, jakim jest realizacja wielkiego planu Imperatora? Czy zaskakujące wyróżnienie nie zasieje ziaren herezji w sercach jego braci? Wywyższenie Horusa to pierwszy rozdział epickiej sagi, opowiadającej dzieje Herezji Horusa, wojny domowej na galaktyczną skalę, która niesie zagrożenie istnieniu całej ludzkości.”

W odróżnieniu od innych książek w settingu Wh40k, saga ta cofa akcję o pełne dziesięć tysięcy lat wstecz, do ostatnich lat Wielkiej Krucjaty i następującej po niej straszliwej wojny domowej, tytułowej Herezji Horusa. Imperium jest jeszcze młodym tworem (nie ma w książce konkretnych dat ani opisu upływu czasu przed jej rozpoczęciem, ale wywnioskować można, że istnieje w galaktyce maksymalnie dwieście/trzysta lat), zrodzonym w wielkim konflikcie, czy też bardziej tryumfalnym pochodzie sił wywodzących się z Ziemi. Ludzkie światy są dyplomacją lub siłą jednoczone w powstający galaktyczny związek planet, rządzonych przez łaskawego Imperatora i przyjmujących oświeconą, postępową filozofię, znaną jako Imperialna Prawda. Na czele zastępów Imperium Ludzkości stoją Legiony Astartes, znanych również jako Kosmiczni Marines. Dzięki doskonałemu uzbrojeniu, rygorystycznym treningom, nadludzkim “osiągom” (uzyskanym dzięki implantom i modyfikacjom genetycznym) i przywództwu półboskich Primarchów, Legiony zdobywają świat za światem, miażdżąc wszelaki opór – czy to ludzki, czy też obcych ras, dając niezwykłe dowody bohaterstwa i potęgi. Jednakże, Wielka Krucjata dobiega końca. Po nad Orkami na Ullanor, Imperator opuszcza swoich żołnierzy by realizować tajemniczy projekt na Ziemi, zostawiając u steru najbardziej ukochanego ze wszystkich Primarchów, tytułowego Horusa, jako Mistrza Wojny. “Wywyższenie Horusa” traktuje o tym, co się dzieje po inauguracji.

Budowa książki jest podzielona na dwie różne grupy bohaterów. Pierwszą są Astartes z legionu Wilków Luny, a konkretniej członkowie Mournivalu, nieformalnej grupy doradców samego Horusa. Drugą zaś są Spamiętywacze przysłani do floty ekspedycyjnej z Terry, mający uwiecznić na różne sposoby ostatnie lata Krucjaty, a także jej bohaterów. Akcja płynnie przechodzi z jednej grupy na drugą. Obie często się przeplatają. Cała flota wspólnie przeżywa wydarzenia trzech osobnych, acz powiązanych ze sobą wypraw, które stworzą podwaliny przemiany Wilków Luny w coś… innego.


Książka jest napisana w wielkim stylu. Dan Abnett przeszedł samego siebie, opisując nieznane do tej pory publiczności życie prywatne Astartes, ich kontakty ze zwyczajnymi ludźmi oraz ich emocje i odczucia poza bitwą. Pokazuje, że Marines to również są ludzie, nieważne jak bardzo wywyższeni dzięki swym zdolnościom. Poszczególne postacie książki mają wyraźnie zarysowane, odmienne charaktery. Ponadto, nowela tryska humorem, głównie przekazywanym czytelnikowi w postaci… jednego z Astartes.

Podsumowując, książka jest naprawdę dobra. Pokazuje od podszewki oświecone, pełne barw i nadziei czasy, kiedy Imperium było młode, energiczne i… pozbawione władzy kościelnej czy jakiejkolwiek religii (jest to największa, gorzka ironia książki, wstrząsająca osobą obeznaną ze światem 40k). Jest prologiem dla całego cyklu, zawiązaniem akcji i początkiem intrygi, która stanie się jasna dopiero w następnych tytułach sagi. I jak na prolog, jest to cholernie dobra książka. Polecam.

Autor recenzji: Ethereal

Tytuł: Wywyższenie Horusa
Autor: Dan Abnett
Rok wydania: 2007
Stron: 416
Wydawnictwo: Copernicus Corporation

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik