Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


China Mieville – W poszukiwaniu Jake’a 31 07 2010 | zapowiedzi

Oblepiony mrocznym spazmem abstrakcji Londyn. Zawieszone gdzieś wysoko w pajęczynie wyobraźni równoległe światy, w których znane nam zasady życia codziennego zagłusza cichy chichot malarza słów – China Mieviell’a. Oto co spotkamy, co odnajdziemy, poszukując Jake’a.

Książka Mieville’a to zbiór dwunastu opowiadań, jednego komiksu i mikropowieści „Lustra”. Pozycja nowatorska, choć zachowująca swój niezwykły klimat z powieści wydanych w poprzednich latach.

Wiele uwagi potrzeba aby zaklasyfikować twórczość pana Mieville – mieszkańca Londynu, pisarza i polityka, który swoje rodzime miasto promuje w sposób dość nietuzinkowy. Anarchiczna przestrzeń, uciekająca wysoko w dziedzinę mrocznego suspensu i fantastyki naukowej zderza jednocześnie czytelnika z metropolitarną klechdą, mrocznymi zakamarkami dzielnic wielkiego miasta.

Londyn u Mieville’a to istny labirynt zagadek, w którym każda kamienica, każdy mur i fundamenty mają swoją historię do opowiedzenia. Miejscami przypomina to prozę Allana E. Poe, z jego całym dobytkiem zamurowanych niewiernych kobiet, krzyczących zza piwnicznych fasad. „W poszukiwaniu Jake’a” jest jednak inne. Zbiór tworzy samodzielnie nową jakość, wyznacza nowy, nieznany horyzont „fantastyki mieszczańskiej”, nieziemskiej choć skrajnie przyziemnej. Obecność komiksu w zbiorze znakomicie oddaje charakter anarchicznego surrealizmu, gdzie merytoryka historii często schodzi na dalszy plan, ustępując ponadnaturalnej otoczce. Hermeneutyka tej otoczki stanowi właśnie moim zdaniem klucz do interpretacji twórczości autora.

Oto zdawkowymi poszlakami autor przykładowo informuje czytelnika o najeździe obcej cywilizacji – aby skupić się raczej na relacjach międzyludzkich, czy opisach infrastruktury. Zabieg ten wzmaga uczucie niepokoju, nie otrzymujemy bowiem informacji, wydawałoby się najistotniejszych, a jedyne tło historii, jej cienie i ślady, co uprawnia chyba do kolejnej klasyfikacji tekstów Mieville’a – jako fantastyki reliktowej.

Jeśli trzy nagrody Arthura C. Clarke’a, dwie British Fantasy Society i trzy magazynu „Locus” nie przekonują was jeszcze do China Mieville’a – polecam sięgnąć po szybkoprzyswajalny 276 stronicowy zbiór opowiadań z Jake’em w tytule. Jestem pewien, że zawarte w nim krótkie opowieści poruszą waszą wyobraźnię i tak jak ja, dacie się ponieść autorowi przez mroczne uliczki jego ukochanego miasta.

Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: W poszukiwaniu Jake’a
Autor: Mieville, China
Kategoria: Beletrystyka » Fantastyka i groza
ISBN: 978-83-7506-527-5
Cena: 26,50 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik