Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Antologia Nowej Science Fiction 31 07 2010 | zapowiedzi

Zbiór szesnastu opowiadań pod redakcją George’a Manna – to otwierająca cykl Solaris Book antologia, której wydania podjął się Copernicus Corporation. Dobór światowej sławy autorów jak i mainstreamowych tekstów, nawiązujących do klasycznego SF, uczynił już w dniu premiery z Antologii pozycję kultową.

Nieczęsto zdarza się tak wyśmienicie dobrany zbiór tekstów, przy wtórze zaś z kolejnym tytułem serii – „Antologią Fantasy”, która miałem okazję już przeczytać i która także wydana została pod redakcją George’a Manna – chylę czoła redaktorowi za metodologię i dobór prac. Warto w tym miejscu także dodać, że żadne z szesnastu opowiadań nie było wcześniej nigdzie publikowane, co w zderzeniu z takimi nazwiskami w spisie treści jak: Brian Aldiss, Ian Watson, Peter F. Hamilton czy Stephen Baxter – czyni pozycję wyjątkowo cenną i pożądaną.

Solaris Book postawił sobie na cel czytelników klasycznego SF, a miejscami Hard SF. Nie znajdziemy więc w środku nowotworów fantastycznych, eksperymentalnych wynaturzeń, czy innych nurtów modern SF. Teksty, praktycznie wszystkie, na wysokim poziomie, wymagające, poruszające i zmuszające do refleksji.

Pozwolę sobie nadmienić kilka, szczególnie godnych uwagi.

„Wesele” Simona Ingsa – jako przewrotna opowieść o emigrantach, pragnących za wszelką cenę uwolnić się ze swego kraju. Tekst moralizuje iż cena wolności bywa często okrutna i bardzo wysoka.

„Harmonia” – Keith Brooke – chyba jedna z najmocniejszych pozycji w zbiorze – znakomity zalążek na większą powieść. Historia pewnego „ludzkiego świata”, poruszająca do głębi i skłaniająca w ostateczności do refleksji nad podstawowymi pytaniami o życie, śmierć i ludzką pamięć.

„Meduza” – Mike’a Resnicka i Davida Gerrolda – nieustannie przypominająca mi styl Phillipa K. Dicka, z jego prześmiewczym igraniem z czytelnika i rzucaniem pod nogi historii opowiadanych w zwielokrotnionych świadomościach bohaterów.

Apokaliptyczny „Ostatni Kontakt” autorstwa Stephena Baxtera – zgrabna opowieść końca wszechrzeczy, niezwykle niehollywoodzka i być może mało efekciarska, ale za to bardzo radykalna i poparta fenomenologią nieprzewidywalnego kosmosu.

Peter F. Hamilton w swoim „Jeśli Najpierw…” poczęstuje nas historią z wehikułem czasu, której przecież nie mogło zabraknąć w tak mainstreamowej antologii

Paul Di Filippo z kolei zaproponuje nam sprzedaż „Osobistego Jezusa” jako przewrotną alegorię technokracji religijnej i pewnego rodzaju pauperyzacji wiary.

Wszystkie pozycje w zbiorze są znaczące, każdy na niezwykle wysokim poziomie. 447 stron stanowi sporą dawkę fantastyki bez domieszek – w najczystszej postaci. Jeśli linia wydawnicza zachowa w kolejnych odsłonach równie wysoki poziom – wróżę jej sukces zbiorów kwalifikowanych do klasyki SF, które z czystym sumieniem można położyć na półce obok Lema, Clarka czy Dicka.

Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępninie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Antologia Nowej Science Fiction
Antologia pod redakcją Georga Manna
Seria: Solaris Book
Format: 448 stron, format: 12,5 x 19 cm, miękka oprawa
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-61656-11-1
EAN: 9788361656111
cena: 34 zł

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik