Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Alison Goodman – Eon: Powrót Lustrzanego Smoka 04 05 2010 | zapowiedzi

„Kobietom nie przysługuje miejsce w świecie smoczej magii. W powszechnym mniemaniu wprowadzają pierwiastek zepsucia do rzemiosła lorda Smocze Oko, nie posiadają też fizycznej siły i żelaznej woli, niezbędnej do zjednoczenia się ze smokiem. Uważa się, że niewieście oko, zbyt często zapatrzone w siebie, nie potrafi ogarnąć natury świata energii.”

Zacznijmy od fabuły. Główny bohater, a raczej główna bohaterka – Eon chce zostać wybrana przez cesarza na Lorda Smocze Oko. Całymi dniami uczy się sekwencji walki odpowiadającymi nazwami poszczególnych zwierząt. Eon jest kaleką, jednak została obdarzona czymś więcej niż reszta swoich współzawodników. Eona trenowana jest przez dawnego Szczurzego Lorda Smocze Oko o imieniu Ido, który poznał się na dziewczynie i postanowił ją wytrenować. Jako kaleka wciąż napotyka trudności, a przez innych jest uznawana za zły omen. Wciąż napotyka na przeciwności losu, jednak wciąż dąży naprzód dążąc do postawionego sobie celu…

Po krótkim wstępie fabularnym proponuję przejść do stylu oraz sposobu pisania Alison Goodman. Pierwszy tom (tak, pierwszy tom, bo książka kończy się w specyficzny dla kilkutomowych powieści sposób) napisany jest z perspektywy pierwszej osoby. Warsztat autorki jest adekwatny do poziomu powieści, więc jest naprawdę wysoki. Cała książka jest jedną wielką akcją, wciąż dynamiczne zdarzenia, momenty, przy których nie da się oderwać od lektury stawiają ją na wysokim miejscu. Książka nie nudzi, co jest ważne, parę stron luzu w odpowiednich momentach i powrót do akcji. Jedynym, do czego można by było się przyczepić jest łagodność treści, która może w pewnych momentach sugerować literaturę zbyt dziecięcą, a jak nie, to przynajmniej młodzieżową. To, co broni jednak powieść to trudniejsze zagadnienia i pytania egzystencjalne, które mogą nam przysporzyć własnych refleksji.

Najlepszym pomysłem ze wszystkich części książki (fabuła, styl) jest pomysł świata i otoczenia. Potężne, orientalne cesarstwo wzorowane na starożytnych Chinach i Japonii, smoki, mistyczne przepowiednie i skoncentrowana doza wyobraźni miksuje z tego niewiarygodnie dobre fantasy. Występuje tutaj ciekawy system, opierający się na dwunastu smokach, odpowiadającymi dwunastu kierunkom świata (niektóre kierunki są niezwykle ciekawe np. południowo-południowy). Sam smok został tutaj inaczej przedstawiony. Jest to potężna istota, którą dostrzec mogą tylko i wyłącznie nieliczni. Mimo wszystko w pewnych momentach niedociągnięcia cisną się wręcz do głowy, co pozostawia pewien niesmak, lecz pamiętajmy o obszerności świata.

Zbierając powyższą treść do kupy… Świetnie wydana książka w miękkiej oprawie ze skrzydełkami, z umieszczonymi na pierwszych stronach mapami i opisem systemu smoków zawierająca ogromną ilość akcji, wspaniałe pomysły oraz bardzo dobry styl pisania. Jest to bardzo dobra książka, warto ją kupić i czytać (nie tylko raz!). Zdecydowanie polecam, warto.

Patryk „Vampire” Mędela

Dziękuję wydawnictwu TELBIT za udostępnienie egzemplarza do recenzji


Eon: Powrót Lustrzanego Smoka
Autor: Alison Goodman
Data wydania: 2010-02-24
ISBN: 978-83-60848-98-2
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Il. stron: 576
Kategoria: Fantasy
Cena: 39,90 PLN

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: betclic bukmacherzy :: orth strony internetowe rybnik :: orth strony www rybnik