Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Panzar 17 10 2013 | zapowiedzi

Gry
Mieliśmy przyjemność przetestować grę Panzar. Jest to ciekawe MMO z elementami RPG, a co najważniejsze jest to gra darmowa (istnieje również możliwość zakupu dodatkowych przedmiotów czy konta Premium). Poniżej prezentujemy naszą (subiektywną) recenzję tej gry. Osoby chcące zagrać w to wydawnictwo lub dowiedzieć się o niej jeszcze więcej odsyłamy do oficjalnej strony gry.

Panzar to gra wydana przez Rosjan. Z gatunku MMO z elementami role-playing.

W tej grze mamy do wyboru 4 tryby gry:
Domination – naszym celem jest podbicie wybranego terenu i bronienie go przed wrogami
Meteor – musimy zdobyć pewien obiekt i za wszelką cenę dostarczyć go do wyznaczonego miejsca
Siege – jeden z najbardziej znanych trybów również w innych grach, jedna drużyna atakuje, a druga musi się bronić
King of the Hill – tryb ten podobny jest do trybu “Domination” lecz różni się tym, że zajmujemy dane stanowisko i drużyna, która dłużej będzie go bronić wygrywa.

Po przejściu przez długi proces instalacji możemy w końcu zalogować się na swoje konto. Naszym oczom ukaże się opcja stworzenia nowej postaci.
Na gracza czekają 4 rasy, każda po 2 klasy, czyli do wyboru mamy 8 typów postaci: Orka Berserkera i Tanka, Człowieka Inkwizytora i Paladyna, Krasnoluda Sapera i Gunnera oraz Elfki Czarodziejki Lodu i Ognia. Mnogość i oryginalność postaci nie powalają.

Oczywiście w grze MMO nie może zabraknąć systemu mikropłatności tutaj tę rolę pełnią kryształy. Wykupienie kryształów czy konta Premium nie daje przewagi bezpośredniej nad rywalami co jest godne pochwały ponieważ są na rynku producenci gier Pay2Win którzy przekonują że ich gra jest wyłącznie Free2Play. Dla graczy którzy mają zbyt dużo pieniędzy lub mają bardzo bogatych rodziców developerzy udostępnili (oczywiście za kryształy) możliwość zmiany w wyglądzie,zakup rożnych przedmiotów i zachowaniu postaci jak np. rodzaj brody lub uszu, zachowanie postaci po zwycięstwie lub sposób podziękowania.

Transakcji można dokonywać poprzez przelewy bankowe, karty oszczędnościowe, PayPal, a nawet przez SMS!
Przykładowe ceny kryształów: 50 – 6,85zł / 100 – 13,70zł / 500 – 68,49zł / 3000 – 410,96zł.

Ważną kwestią Panzar jest kuźnia, w której możemy tworzyć przedmioty (zaopatrując się wcześniej w przepis), czy też je ulepszać. Opcja bardzo interesująca lecz wielu graczy uważa, że jest niedopracowana, a używanie jej jest ryzykowne i nieopłacalne.

Rzeczą której nie mogło zabraknąć w grze tego typu są umiejętności czyli tzw. skille. W Panzar w zależności od rasy, mamy dostępnych tych umiejętności około 30. Liczba wydaje się spora ale wybrać możemy maksymalnie 20, bo taki też jest maksymalny poziom jaki może osiągnąć nasza postać. Jest to minus tej gry, gdyż większość osób po osiągnięciu tego poziomu zapewne zaprzestanie dalszej gry. Różnorodność skilli nie powala, większość to po prostu wyższy poziom poprzedniej.

Czas przejść do najważniejszego etapu czyli rozgrywki. Lecz zanim to nastąpi musimy się uzbroić w cierpliwość bo Panzar jest grą mało popularną toteż nie ma zbyt wielu graczy co oznacza, że musimy poczekać aż znajdzie się grupka osób chętnych do gry. W zależności od pory dnia czas oczekiwania zmienia się. Dla osób niecierpliwych oczekiwanie sięgające nawet 20 minut (!) ostatecznie skreśla tę grę. Wszystko się jednak kiedyś kończy i oczekiwanie na wejście do Panzar też.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wprowadzenie podpowiedzi, które po zakończonej rozgrywce pojawiają się podczas oczekiwania na powrót do menu głównego.

Największą zaletą gry jest grafika! Grafika dzięki silnikowi graficznemu CryEngine3 przy najwyższych ustawieniach to wręcz poezja. Wśród gier Free2Play (jak i wielu płatnych) pod tym względem jest to prawdziwy gigant. Wykonane z dbałością o szczegóły areny cieszą oko podczas walk. Ale chwila! To jest gra a nie film, trzeba się skupić na rozgrywce. System walki dzięki silnikowi graficznemu jest na wysokim poziomie. Animacje, reakcje na uderzenia czy zachowanie postaci naprawdę są świetnie opracowane. Zaś w samej walce o naszym powodzeniu będzie decydować: taktyka, doświadczenie, kooperacja. Pierwszy element czyli taktyka będzie miała niewielkie znaczenie jeśli grasz z nowymi graczami lub noobami bo wtedy każdy „leci na Huraa! Do przodu!”. Gdy już opanujemy sterowanie, które nie odbiega od sterowania z innych gier tego gatunku, poznamy możliwości wszystkich klas (czyli drugi element) można naprawdę cieszyć się świetną „nawalanką” w klimacie fantasy. Tę wspaniałą zabawę mogą popsuć tylko gracze z naszej drużyny którzy „nie ogarniają” albo po prostu mają za cel życiowy przeszkadzanie wszystkim. Jeśli dopracujemy pierwsze 2 elementy potrzebne do zwycięstwa warto się zatroszczyć o 3 tzn. grać ze znajomymi albo dołączyć do klanu.

Minimalne wymagania sprzętowe:

Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz / AMD Athlon™ 64 X2 5600+ 2.8 GHz lub lepszy
Karta Graficzna: NVIDIA GeForceŸ 8800 GT / ATI Radeon HD 4870 lub lepsza
DirectX: wersja 9.0c
RAM: 2 GB RAM
Miejsce na Dysku: 5GB
System operacyjny: Windows XP / Vista / Windows 7 / 8

Zalecane wymagania sprzętowe:

Procesor: Intel Core Quad Q9450 2.6 / AMD Phenom II x4 920 2.8 lub lepszy
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 470 / ATI Radeon HD 6790 lub lepsza
DirectX: wersja 9.0c
RAM: 4 GB RAM
Miejsce na Dysku: 5GB
System operacyjny: Windows Vista / Windows 7 / 8

Podsumowując:

Plusy:
+ Wspaniała grafika
+ Darmowa
+ Dopracowany system walki
+ Płacący nie mają realnej przewagi nad niepłacącymi
+ Świetna zabawa w gronie znajomych
+ 4 ciekawe tryby gry

Minusy:
– Niewielki wybór postaci
– Ograniczenie maksymalnego poziomu
– Brak oryginalności
– Czas oczekiwania na wejście do bitwy w zależności od pory dnia
– Brak polskiej wersji językowej

Ocena (1-6):
4

Tagi:
:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik