Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Cryostasis: Arktyczny Sen 19 04 2009 | zapowiedzi

Gry

Jest kilka takich gier, przy których fabuła i wykonanie często udziela nam się w “realu”. Odskakujemy z fotela gdy coś zaatakuje w Alone in the Dark, skręcamy całe ciało na ostrych zakrętach w Colinie, zbliżamy nos do monitora aby wypatrzeć nocą przeciwnika w Theifie… Ja grając w Cryostasis przy 25 stopniowym, kwietniowym upale, siedziałem owinięty szczelnie kocem, trzęsąc się z zimna.

Fabuła

Cryostasis Arktyczny Sen to surwival horror osadzony w realiach mroźnej Arktyki. Fabuła nawiązuje do roku 1968, kiedy to radziecki lodołamacz North Wind grzęźnie na kole podbiegunoym, nieopodal stacji “Pole 21”. Naszym zadaniem będzie rozwiązanie zagadki wypadku statku i wyjaśnienia tego co stało sie z załogą okrętu. Fabuła gry silnie przenika przez gameplay wykorzystując mechanizm retrospekcji, jako klucz dzięki któremu przybliżamy sobie kolejność wydarzeń, które doprowadziły do katastrofy.

Zimno

Gra, mimo że z założenia jest shoot’erem – trzyma klimat, dobre algorytmy zderzeniowe, interakcja z otoczeniem pozwala na duży realizm rozgrywki. Najbardziej oryginalnym elementem gry jest jednak potrzeba utrzymania ciepłoty ciała. Wraz z ochłodzeniem organizmu nasze działania stają się mniej precyzyjne, ruchy wolniejsze, widoczność spada. Nie ma punktów żywotności czy ran – jest jedynie walka z chłodem. Nadaje to wszystko grze naprawdę niepowtarzalną atmosferę. Całość doprawiona mroźną ciszą lodołamacza, przecinaną od czasu do czasu trzaskiem trzeszczących i ocierających o lód grodzi. Już sam początek gry, gdy w burzy śnieżnej docieramy do statku, walcząc z silnym wiatrem i lodem wprowadza nas w klimat rozgrywki i daje do zrozumienia, że przetrwanie w tych warunkach nie będzie należało do najłatwiejszych.

Podsumowanie

Ciekawa grafika, oryginalna fabuła i klimat ciągłego napięcia sprawiają, że Cryostasis ląduje wysoko na półce klimatycznych strzelanek. Zagadka złapanego przez lody Arktyki lodołamacza sprawia, że z każdym krokiem pragniemy wykonać następny, aby dowiedzieć się całej prawdy… Tylko czy aby na pewno chcemy ją poznać?

Dziękujemy wydawnictwu Cenega Poland za egzemplarz do recenzji.

Sylwek ‘orth’ Wróbel

Tytuł: Cryostasis: Arktyczny Sen
Wersja językowa: Polska (napisy)
Nośnik: DVD
Gatunek: FPS
Wydawca PL: Cenega Poland

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik