Gry planszowe online 19 12 2016 | zapowiedzi

Gry

Jako stałego gracza gier planszowych ogarnął mnie wielki smutek gdy tuż po studiach, wielu moich kolegów z którymi zazwyczaj lokalnie zagrywałem się w planszówki – wyjechało nagle zagranicę do pracy.

Brak możliwości prowadzenia regularnych rozgrywek w Talizmana, Starcrafta czy choćby Osadników zmusił mnie do poszukania w sieci alternatywnego rozwiązania rozgrywki zdalnej. Jakże miło zaskoczyłem się znajdując w Internecie mnóstwo wersji online moich ulubionych gier planszowych.

Dzięki cyfrowym edycjom planszówek choćby na platformie Steam, czy na wielu stronach podobnych do boardgamearena.com [serwis posiada obecnie ponad 100 tytułów adaptacji cyfrowych planszówek!] – ponownie mogłem wrócić do rozgrywek z przyjaciółmi mimo, że dzieliły nas setki kilometrów. Co więcej, gry w takiej formie nie przeszkadzają aby równocześnie porozumiewać się między sobą przez komunikatory tekstowe czy choćby za pośrednictwem równoległej wideokonferencji Skype. steamworkshop_webupload_previewfile_97489182_preview

Wróciłem tym sposobem ponownie do gry w Talisman [na platformie Steam znajdziecie chyba wszystkie oryginalne dodatki], Carcassonne, strategie Blackjacka, Cywilizacji i wielu, wielu innych tytułów.

Gry planszowe online oprócz podstawowej możliwości zagrania ze znajomymi których akurat w tym momencie nie mamy w pobliżu – posiadają też pewne dodatkowe zalety:

1. Wiele platform oferujących gry online umożliwia zdobywanie Achivementów/Perków jak w tradycyjnych grach na PC czy konsole, jest to fajna motywacja do zagłębiania się w świat danej gry i odkrywania ukrytych opcji i wyzwań, grania różnymi bohaterami lub dokonywania niestandardowych wyborów w przygotowanym scenariuszu gry.

2. Granie w grę planszową online w której to komputer pilnuje zasad i rzuca za nas kośćmi – zrzuca z naszych barków ciężar potencjalnych pomyłek i pamiętania zasad gry. Gdy dochodzimy do niepewnego momentu decyzyjnego w grze to komputer kieruje dalszym rozwojem akcji i albo pozwala wybrać daną opcję albo blokuje jej wybór. To pozwala na sprawne przeprowadzenie rozgrywki. fab01

3. Ostatnią wartą zauważenia cechą gier online jest pilnowanie przez komputer czasu tury i całej rozgrywki. Większość dobrze opracowanych gier online do których podłącza się kilka osób w trybie multiplayer – posiada tak zwany czas decyzyjny. Jeśli gracz we własnej turze nie podejmie żadnego działania [bo na przykład poszedł zaparzyć herbatę] – komputer po odczekaniu powiedzmy 60 sekund sam dokonuje decyzję za gracza i randomizuje jego wybór – dzięki czemu pozostali gracze nie muszą cierpieć z powodu przestoju. W normalnej rozgrywce przy stole gdy jeden z graczy troszkę zamarudzi pozostali gracze zawsze mogą doprowadzić go do porządku i pogonić, w grze online tą rolę musi przejąć komputer.

Do minusów tego typu rozgrywki na pewno musimy zaliczyć brak bezpośredniego kontaktu z graczami. Interpersonalne spotkanie przy stole jest zresztą podstawową zaletą tego typu rozrywki. Dla mnie założenie wyboru gier online wynikało jednak z zaistniałej sytuacji braku możliwości spotkania się z przyjaciółmi w jednym miejscu – więc minus ten należałoby traktować w dość specyficzny sposób.

Zachęcam więc wszystkich do spróbowania cyfrowych gier planszowych i do dokonania własnej oceny tego typu rozrywki. Do zobaczenia online!

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: betclic bukmacherzy :: orth strony internetowe rybnik :: orth strony www rybnik