Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Terry Pratchett – Kolor Magii 14 09 2009 | zapowiedzi

W ostatnich dniach otrzymałem okazję, dzięki uprzejmości wydawnictwa Biblioteka Akustyczna, do zaznajomienia się z zawartością nowego audiobooka wydawnictwa – Koloru Magii – Terrego Pratchett’a. Mimo iż z Kolorem Magii byłem zaznajomiony już wcześniej z wersji papierowej – przez wersję audio przemknąłem z równie wielką uwagą i przyjemnością.

Ósmy kolor tęczy zwany oktaryną, widziany jedynie przez magów, czarownice i koty to zaledwie jeden z nielicznych pomysłów Pratchetta którymi stara się omamić czytelnika, oczarować, związać a następnie wrzucić bezczelnie w wir powieści Świata Dysku.

Kolor Magii to pierwsza książka z tej serii. Opowiada ona przygody pewnego zaściankowego czarodzieja Rincewinda i agatejskiego turysty Dwukwiata, który ku zdumieniu wszystkich postanawia zwiedzić brudne i niebezpieczne ulice Ankh-morpork. Jeśli dorzucimy do tego chodzący kufer z Myślącej Gruszy, kilka smoków, wyprawy na kraniec świata i mnóstwo wyszukanego poczucia humoru – to całość stworzy nam zgrabną i zakręconą przygodę godną kanonu światowej fantasy.

Chciałbym jednak bardziej niż do fabuły nawiązać do samego wydania. Osobiście odczuwam pewien dyskomfort sięgając po audiobooki – wiąże się to z pewnymi ograniczeniami które narzucają one słuchaczowi – intonacje dialogów przez lektora, czy np. szybkość czytania. Samodzielne chłonięcie tekstu zawsze pozostawia komfort wyboru interpretacji i własnej wizualizacji postaci. Ku mojemu zaskoczeniu Krzysztof Tyniec który wcielił się w rolę lektora Koloru Magii – w zupełności rozwiał moje wątpliwości. Audiobook mimo, że czytany wydawałoby się dosyć wolno – trwa 9 godzin i 42 minuty, co uważam za dobry czas jak na tę książkę. Intonacje, onomatopeje i wcielanie się w poszczególne postaci historii panu Tyńcowi wyszły nad wyraz trafnie i w zupełności mnie usatysfakcjonowały. Nie wiem czy wpływ miał na to fakt, że byłem już po lekturze książki, czy też może oboje z lektorem widzieliśmy ekranizację filmową książki – i stąd zbieżność w interpretacji.
Fakt faktem, moja wrodzona nieufność do adaptacji pierzchła niczym marzenia naszej kadry o wyjeździe do RPA. Solidny kawał dobrej narracji, nienużący, niesenny, co często zdarza się w audiobookach. Świetne wyczucie dialogowe i płynność sprawiają, że wydawnictwo czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Warto także nadmienić solidną postprodukcję i montaż oraz co najważniejsze jakość nagrania. Praktycznie niewyczuwalne cięcia, równiuteńkie interwały między blokami tekstowymi i częstotliwość próbkowania na naprawdę dobrym poziomie. Całość sprawia, że pozycja staje się godna polecenia i z pewnością już niebawem sięgnę po inne tytuły tegoż wydawnictwa.

Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Biblioteka Akustyczna za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: KOLOR MAGII, 1CD – MP3
Autor: Terry Pratchett
Czyta : KRZYSZTOF TYNIEC
rok wydania: 2009
ISBN:978-83-61445-38-8
format: 12,5x14cm
wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik