Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Orson Scott Card – Gra Endera 11 12 2011 | zapowiedzi

Orson Scott Card w swojej powieści z 1985 roku – “Gra Endera”, ujął w niezwykły, wielowymiarowy sposób, obraz bohatera rzuconego w wir wojny. Niejako nad wyraz obarczonego emocjami i ciężarem decyzji dowódczych stanowiących o życiu i śmierci innych, często bliskich mu ludzi. Obraz wydawać by się mogło literacko wtórny – chyba że dodamy fakt, iż bohaterem tym jest 5 letni chłopiec, a tytułowa “gra” tyczy się losów całej ludzkości.

Powieść science-fiction, za którą Card dostał m.in. nagrodę Hugo i Nebulę w 1985 roku, jest niezwykłym i wyróżniającym się przystankiem w historycznym nurcie dzieł tego gatunku. Card podjął niezwykłą próbę emocjonalnej analizy rozwojowej u dziecka rzuconego w niecodzienny wir wydarzeń. Bohater, nazywany przez swojego starszego brata “Trzecim”, ze względu na swoje ponadprzeciętne zdolności logicznego rozumowania – zostaje zauważony przez Siły Wojskowe kraju. Urodzony jako trzecie dziecko w rodzinie Wigginów, narusza zasady populacyjne kraju, które zezwalają jedynie na dwójkę potomstwa. Mimo to już jako pięciolatek zostaje przeniesiony do szkoły bojowej, którą kończy w błyskawicznym czasie i wieku 10 lat wkracza do elitarnej Szkoły Dowodzenia.

Cała historia powieści dotyczy świata przyszłości, w którym ludzkość żyje w ciągłym zagrożeniu przed kolejną inwazją cywilizacji Robali. Rasa ta kilkadziesiąt lat wcześniej pokonana została w kosmosie przez Ziemian – jednakże ci stale wyczekują odwetu i przygotowują się na ostateczną bitwę z nieprzyjacielem który zagraża całemu ludzkiemu gatunkowi.

“Gra Endera” to historia przemyślana w każdym calu, już od pierwszych minut kontaktu z powieścią autor wplata informacje i fakty, które stanowić mają szkielet i kanwę historii. Niezwykłe zaś zakończenie powieści, niczym pieczołowicie przygotowana sztuka operowa – prowadzi nas do tajemniczego grand finale stanowiącego koło zamachowe całej przygody.

“Grę Endera”, dzięki uprzejmości Biblioteki Akustycznej, przyszło mi przesłuchać a nie przeczytać. Niemniej jednak audiobook, znakomicie przeczytany przez Rocha Siemianowskiego – perfekcyjnie oddał dzieło Carda. Ponad 13 godzinne wydawnictwo przygotowane zostało z wielką starannością, dobrze mi znaną z poprzednich tytułów Biblioteki Akustycznej. Pozycja ta, w formie audiobooka pozwoliła mi na zapoznanie się z lekturą w sposób niezwykle łatwy i ekonomiczny – odtwarzana bezpośrenio w pracy pozwoliła mi pochłonąć historię w dwa dni. Całość wydania, zarówno nośnik, lektor, jakość nagrania czy okładka – wydane zostały na najwyższym poziomie.

Tytuł gorąco polecam przede wszystkim tym którzy nie mieli jeszcze styczności z Cardem. “Gra Endera” stanowi pierwszy tom cyklu, który po sukcesie pierwszej historii został kontynuowany, a jego ostatnia odsłona pojawiła się drukiem w 2008 roku.
Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Biblioteka Akustyczna za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

METRYCZKA AUDIOBOOKA:

autor: ORSON SCOTT CARD
tytuł: GRA ENDERA
przekład: Piotr W. Cholewa
kategoria: książka audio
data premiery: 28.09.2011 r.
nakład: 3000 egz.
nośnik: 1 CD
format nagrania: mp3
cena detaliczna: 34,90 PLN

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik