Wchodzę tam! Mapy taktyczne do gier fabularnych


Marek Krajewski – Widma w mieście Breslau 29 06 2010 | zapowiedzi

Jeśli ktoś zapytałby mnie o najczarniejsze historie ludzkiego sumienia, o świat ponurej rzeczywistości międzywojennej Polski, o oblepione tłustym suspensem niepewności historie, odsłaniające mroki wszystkich tych zakątków człowieka o których zazwyczaj milczymy – wtedy zapytał bym go czy czytał już coś Marka Krajewskiego.

Widma w mieście Breslau – to jedna z książek Krajewskiego stricte zanurzona we Wrocławiu roku 1919. Historia opowiada losy Eberharda Mocka – asystenta kryminalnego. Seria zabójstw z pozostawionymi przy zwłokach cytatami biblijnymi kierowanymi do głównego bohatera nieco przypomina scenariusz filmu „Siedem”, oś fabuły jest jednak całkowicie wywrócona i odcina się od powielanych kryminalnych schematów.

Kryminał powala pieczołowitością opisów, i to one są moim zdaniem kluczem do zrozumienia fenomenu książek Krajewskiego. Wrocław opisany przez autora, żyje swoim własnym niezwykle realnym życiem, tysiące drobnych szczegółów, nazw własnych, leksykalia i pieczołowite słowne fotografie – niezwykle działają na wyobraźnie i znacznie urealniają opisane historie kryminalne.

W Breslau zanurzyłem się dzięki audiobookowi, który został wydany nakładem Biblioteki Akustycznej. Ponad Ośmiogodzinne wydanie czyta Krzysztof Krupiński – aktor m.in. znany z wielu ról dubbingowych. Całość wydania jak zwykle w Bibliotece Akustycznej na bardzo wysokim poziomie. Jako ciekawostkę podam że kolejna książka Marka Krajewskiego przenosząca historię do międzywojennego Lwowa – czytana jest obecnie na antenie Radiowej Trójki. „Erynie” można posłuchać codziennie o godzinie 20:50 na falach 997 Mhz.

Polecam lekturę/słuchowisko Widm w mieście Breslau – każdemu – niezależenie od tego czy jest fanem kryminałów czy też nie. Świat malowany przez Krajewskiego na długo pozostaje w pamięci, inspiruje, a opowiedziane historie poruszają i skłaniają do refleksji.

Sylwester ‘orth’ Wróbel

Dziękuję wydawnictwu Biblioteka Akustyczna za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Autor: Marek Krajewski
Czyta: Krzysztof Krupiński
Czas nagrania: 8 godz. 38 min.
Nośnik: 1 CD MP3
Cena: 34.90 PLN

:: kotły grzewcze :: kotły :: nagrzewnice powietrza :: kotły grzewcze pleszew :: orth strony internetowe rybnik